Komplocu okumalar

AKP, HDP, Erdoğan, Fidan Okumalarıimage1
Siyasete komplocu bir bakış ya da bir takım saçmalıklar

Fidan’ın MİT’e dönüşü
  • Öcalan’a “Başkan” diye hitap eden Fidan çözüm süreci için vazgeçilmez. Erdoğan bu yüzden diretti. Ama bu da dolaylı olarak, “Fidan’ı Öcalan geri getirdi” anlamına gelebilir.
  • Fidan’ın AKP’den aday adaylığı Erdoğan’a karşı atılmış bir adım. AKP kendi içindeki kavgasını çok profesyonel yürüttüğü için emin olamıyoruz.
  • Fidan’ın dönüşünü ABD de destekledi çünkü bölgede Sünni-İslam’ın artık işe yaramadığını gördü ve İran ile yakınlaşıyor. “İrancı” Fidan bu bakımdan önemli.

Öcalan-Erdoğan mutabakatı denilebilecek bu kapsamda Fidan’ın geri gelmesi karşılığında,

  1. Öcalan HDP’nin seçimlere parti olarak girmesine engel olabilir. Neden? HDP barajı aşarsa 400 milletvekili dilenen Erdoğan’ın hayalleri suya düşebilir. “Düşebilir” dedik çünkü düşmeye debilir zira HDP, AKP’ye “düşman” değil. Yani kulislerde HDP’nin seçmene “Başkanlığa hayır” senedi vadettiği söylense de bir müzakere yürüttükleri için ne olacağını kestirmek ve buna bel bağlamak pek iç açıcı olmayabilir.
  2. Fidan’ın geri gelmesi, zaten Öcalan HDP’nin seçimlere parti olarak girmesini sağladığı için gelişmiş bir senaryo olabilir. Nasıl? Bu hayli komplo kokan senaryoda, barajı geçemeyeceği bilinen/geçmesine ihtimal verilmeyen bir HDP, Öcalan eliyle Erdoğan’ın başkanlığa yürüyüşünü parlamento dışına “itilerek” kolaylaştırmış olacak. Tekrar edelim, HDP parlamentoda parti olarak var olduğu durumda bile bunun aksini iddia etmemizi sağlayacak bir veri yine de yok. Yani aslında AKP/Erdoğan aslında her halükarda başkanlığa yürüyor diyebiliriz. Nedir? Erdoğan’ın dediği gibi “zaman kaybetmek” söz konusudur sadece.
  3. Fidan’ın geri gelmesi kadar, neden aday adayı olduğu sorusu da karşımızda. Fidan neden aday oldu? Erdoğan’dan usanan AKP’liler Davutoğlu eliyle, Erdoğan’a karşı bir oyuna mı kalkıştı? Fidan Erdoğan’dan “kurtulmak” mı istiyor? Çözüm sürecinde samimi olmadığı şüphe götürmeyen AKP’nin bu durumu Fidan’ın da gündeminde ve Fidan günah keçisi olmak mı istemiyor? (Saçma)
Okumaların “İç Güvenlik Paketi” ile de ilgisi olabilir. Nasıl yani?
  1. AKP’de Fidan’la kendini daha açık bir şekilde belli eden bir şeyler oluyor. (“AKP çatırdıyor” saçmalığına girmeyeceğim.) Mehmet Ali Kılıçbay’ın söylediği gibi ekonomi çöküyor. AKP’nin beslediği kesimler bile bu durumda tepki gösterecek ve paket bunlara karşı da kullanılacak. (Fazla komplocu)
  2. HDP barajı aşamayacak ve bundan sonra parlamentonun gayrı meşruiyeti üstünde politikalar yükselecek. Bu esnada meclise “sahip olacak” AKP başkanlık gündemini hızlandıracak. Bu acele içinde sokaklarda bu pakete ihtiyacı olacak. (Neden olmasın?)
  3. HDP barajı aşacak ve AKP’ye diğer tüm partilerden daha yakın ve muhtelif ilişkiler içinde olacağı için birliktelikleri sokaklarda büyük tepkilere yol açacak ve yine paket burada devreye girecek.
  4. Paketin Kürtlerin gök kubbesi altında korkulacak hiç bir yanı yok. Bu bakımdan AKP-HDP ilişkileri ne yönde yürürse yürüsün, paketin tehdit ettiği kesim daha çok bu ikiliye temkinli yaklaşanlardan oluşuyor. Bu kesim aslında HDP’ye barajı geçmesinde yardım edecek kişilerden de oluşuyor diyebilir miyiz?
Sonuç olarak
Fidan hareketliliği bölgesel anlam taşıma ihtimali kadar iç politik anlamda da büyük önem arz ediyor. Gül’ün adaylığı ya da Davutoğlu’nun “etkisiz elemanlığından” daha çok hem de. Adını iyi koyamadığımız şey daha çok “Fidan-Öcalan mı?” yoksa “Erdoğan-Öcalan mı?” çünkü Fidan özerkliğe (Erdoğan’dan azade olmak anlamında) doğru bir adım attı, başaramadı ama bunu yaptı. Erdoğan “Fidan’a ne vaat ettilerse artık?” derken alelade bir “Davutoğlu vaadinden” bahsediyor olamaz. Erdoğan bir cephe daha açmış oldu diyebiliriz bir anlamda. Ama toplumsal muhalefetin gelip tıkandığı noktalardan biri olan “Öcalan hamleleri” burada yine masada duruyor. Öcalan, Erdoğan’ı “yine” kurtarır mı?

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s