Hakan Fidan meselesinde “eskimiş” bir görüş?

Aşağıda serbest çeviri ile aktardığım “Hakan Fidan analizi”, Fidan’ın milletvekilliği aday adaylığını geri çekmesinin ardından müthiş bir hızla büyük bir komplo haline geldi. 

Ya da geldi mi?

Haaretz’den Hakan Fidan analizi
Dünya kamuoyunda zaman zaman İsrail’in uygulamalarına karşı yaptığı yayınlarla tanınan Haaretz gazetesi, Hakan Fidan’ın milletvekili adaylığını değerlendirdi. Gazetenin editörlerinden Orta Doğu uzmanı Zvi Bar’el imzalı makale Fidan’ın MİT başkanlığı görevinden istifa ederek siyasete girecek olmasını “İsrail’in sırlarını İran’a satan adam, Türkiye’nin yeni Başakan’ı mı olacak?” başlıklı makasesinde ele aldı.
Fidan neden aday oldu?
Zvi Bar’el, makalesinde Erdoğan’ın  Güney Amerika dönüşü uçakta gazetecilere yaptığı açıklama ile gündemde tartışmalara yol açan Fidan’ın istifası ile ilgili olarak anayasa değişikliği konusunda “Sır küpü Fidan, parlamentoda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yardım mı edecek yoksa ona engel mi olacak?” sorusunu sorarken, İsrail’li istihbarat yetkililerinden alıntıyla Fidan’ı “ İsrail’in sırlarını İran’a satan adam” olarak andı ve Türkiye’li yorumcuların “Fidan Başbakan olacak” yorumlarını da değerlendirdi. Bar’el’in kısa bir Fidan sunumu ile başladığı makalesinde Hakan Fidan şu sözlerle tanıtılıyor: Fidan, bir “sır küpünden” bekleneceği gibi neredeyse kamuoyunda hiç konuşmayan ancak belli ki,  Erdoğan’a rağmen pozisyonunu terk ederek gücünü pekiştirmek amacıyla gelecek Haziran seçimlerinde parlamentoda olmak üzere bir adım attı. Ancak Fidan’ın Erdoğan’ın taleplerine gerçekten karşı  gelip gelmediği belli değil. Olan biten belki de bir gösteriden ibarettir? 47 yaşında muazzam bir güce sahip bir kurumdaki başarılı kariyerini, AKP safında politikaya girmek için terk etmesini sağlayan gerçekten ne olabilir?”

hakan-fidan-adayliktan-cekildi-mite-geri-donuyor-40217Fidan Başbakanlığa hazırlanıyor
Konu hakkında köşe yazarları ve yorumcuların bölündüğünü belirten Bar’el makalesinde, AKP içinden bir kaynağın Haaretz’e Fidan hakkında sözlerini ise şöyle aktardı:Fidan kendisini yaklaşan seçimlerden sonra Davutoğlu’ndan sonraki Başbakan olarak hazırlıyor ve parlamentonun sıradan bir üyesi olarak değil, Fidan ülkenin en güçlü adamı olma yolunda. Bu da Erdoğan ile anlaşmaksızın mümkün değil. Böyle bir adım, kendini Fidan’ın hamisi olarak gören Cumhurbaşkanı’nın onayı olmaksızın atılamazdı”.
Davutoğlu denklemden çıkarılabilir
Fidan’ın aslında Davuoğlu’na yakın bir isim olduğunun altını çizen Bar’el, Başkanlık sistemi hakkında Erdoğan ve Davutoğlu arasındaki anlaşmazlığın bir sır olmadığını ve AKP içinde nüfuzlu bir çok ismin de başkanlık sistemine karşı olduğunu da aktarırken, Erdoğan’ın “Başkanlık” hamlesini engellemeye kalkması durumunda Davutoğlu’nu oyundan alabileceğini vurguladı. Bar’el buna karşılık, 2009’da çözüm sürecini başlatan ve Öcalan’ın da güvenini kazanmış bir isim olması bakımından Fidan’ın durumunu ise Erdoğan için “vazgeçilmez” olarak tanımladı. Fidan’ın önemini vurgulamak için çözüm sürecinin Türkiye bakımında önemine de değinen Bar’el yine AKP’den bir ismin süreci anlatmak üzere yaptığı bir konuşmadan da şunları aktardı: “Mesela İsrail Başbakanının, Hamas ise müzakere yaptığını ve böylece İsrail stratejisinin temelini oluşturan geleneksel düşünme biçimini yok ettiğini düşünün. Bir anda Kürt terörünü bitirme şansı doğdu. Bu, azınlıkları tanımayan Kemalist görüşe de açıkça bir başkaldırıdır”  Bar’el, Fidan’ın çözüm sürecinin merkezinde olduğundan hareketle, Başbakan olamasa da İçişler Bakanlığı görevi ile bile Erdoğan’ın hayallerini gerçekleştirebilecek, gerekli gördüğü alanda “ iş bitirici adamı”  olarak çalışabileceğini ve böylece bir başbakandan daha güçlü bile olabileceğini belirtti.
Cemaat’in Fidan düşmanlığı
Fidan’ın vazgeçilmezliğinin yanı sıra, eksikliklerinin de yer verildiği makale “Erdoğan’ın düşmanı Gülen Hareketi” üzerinden de bir Fidan analizi içeriyor. Bar’el, dış politikada “Türkiye başarısızlıkları” olarak Mavi Marmara, Suriye, Kürdistan, Mısır-Suudi Arabistan’ı sıralarken, Zaman gazetesinin Fidan hakkında yaptığı “Başarısızlıklar” haberlerinin ise Erdoğan’ın gözünde Fidanı daha da kıymetli hale getirdiğini vurguladı.

17 Şubat 2105 tarihli yazının orjinal başlığı: Will the man who sold Israel’s secrets to Iran be Turkey’s next prime minister?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s