Modern Muaviye: AKP

Seçim yaklaşıyor, Aleviler hedefteturkey_erdogan
AKP’nin özellikle Kürtler ve Aleviler başta olmak üzere, belirli toplum kesimleri karşısında güvenilmezliği şüphe götürmeyen tutumu kendini en çok seçim oyunları başladığında gösteriyor. Kamuoyunda “Alevi Açılımı” olarak ilk defa duyulduğu tarih olan Kasım 2008 ardından kısa süreler içinde ama belirli aralıklarda malum medya kanalları vasıtası ile pompalanan “Alevi kardeşliği” de AKP’nin uzun iktidar dönemine sığdırdığı seçimlerin sayısı ile ilgili. AKP bugüne kadar iktidara geldiği 3 Kasım 2002 ve Tayyip Erdoğan’ın milletvekili seçildildiği 9 Mart 2003 ara seçimlerinin ardından üç yerel, iki genel, bir Cumhurbaşkanlığı seçimi iki de referandumda boy gösterdi. Aleviler Türkiye devleti nezdinde her zaman üvey evlat muamelesi görmüş ve Türkiye siyasi tarihinde Aleviler seçim dönemlerinde her zaman gündemde zaten öne çekilmişti. Ancak AKP ve onun devletleşen iktidarı ile sürekli bir hassasiyete bürünen mezhep karşıtlığı, bir yandan seçim oyunlarını AKP bakımından daha önemli hale getirirken, diğer yandan da bu tiyatronun daha da çirkinleşmesini beraberinde getirdi. Tüm politikalarını güvenlik paranoyası üstüne kuran AKP’nin kendisine karşı olanları kim oldukları farketmezksizin gerek doğrudan öldürüp, gerek ölümlerine sebep olduktan sonra, ölümleri mezhep vurgusu ile meşru kıldığı bir çok durumun yanı sıra, hainlik, düşmanlık atfettiği kesimler üstünden de “itikat” hesabı yaparak üstünlük kurduğunu biliyoruz. Aleviler özelinde ise AKP, diğer tüm kesimler karşısında kaldığından daha büyük yapısal bir bunalım içinde. Temel formasyonları “pis Aleviler” olan bir kesimin “Alevi kardeşlerimiz” yaklaşımı da ancak bu yüzden seçimden seçime gün ışığına çıkıyor ve bu kısa anlarda yaşananların onlar bakımından travmatik etkileri seçim dışı zamanlarda kendini refleksif olarak açık ediyor.

29pf8rt

DAVUTOĞLU’NUN ALEVİ OYUNU
AKP ve şürekasının Alevi algısını, Başbakan Davutoğlu’nun Salı günki meclis grup toplantısında konuşmasını daha coşkulu hale getirmek, Alevilerin gözlerini yaşartmak için oğlunun kendinden önce asılmaması için Seyit Rıza’nın nasıl da “yalvardığını” anlattığı anlarda alkışsız, tezahüratsız kalmasından, bu “destansı” grup konuşmasının ancak sünni-hanefi bileşenler içeren tarih alıntıları kısımlarında coşkuyla karşılandığına kadar yapabileceğimiz analizlerde de açıklamak mümkün. Zira kendisini izleyen genç kalabalık her fırsatta “sabrımızı taşırma” kavlinden sloganlarıyla bir “hazır kıta” olarak her hafta orda.

AKP BÜLTENLERİNDE ALEVİLER
AKP kadroları kadar yandaş medyası da bugünlerde her seçim öncesi el atıp oyunlarına alet etmek istedikleri Alevileri dillerinden düşürmüyor. TRT ekranlarında Muharrem ayı vesilesiyle de her akşam yayınlanan otantik Alevi programları, tartışma programlarında “masaya yatırılan” Alevilik ve köşe yazarlarından AKP’nin Aleviler için “son umut” olduğu yazıları sökün ediyor. Sadece AKP bültenlerinden biri Yeni Şafak ve Star gazetelerinde, yakın geçmişte yer alan Alevi içerikli köşe yazılarına baktığımızda bazı başlıklar şöyle : Yeni Türkiye Alevileri kazanmak zorunda (R.O.Kütahyalı), Alevilerin sorunlarını çözmek çok mu zor? (A.Yayla), Keşke ‘Alevi’ olsaydık (S. Tuna), Dersimiz ‘Dersim’dir canlar! (M.Metiner), ‘Alevi mi Sünnü mü?’ (İ. Kılıçarslar), Hacı Bektaş’ta bir ‘Hoca’ (H. Kaplan), Alevi sorununun çözümü: ne devlet buyruğu, ne devlet imtiyazı (M. Karaalioğlu), Davutoğlu ve Alevilik’te çözüm umudu (A.Taşgetiren), Alevilikle yüzleşmek (T.Özhan). Aynı gazetelerdede yer alan, Alevilere ilişkin bazı güncel haber başlıkları ise şöyle: Alevi ve Sünniler İftarda Buluştu, Davutoğlu’ndan Dersim Hassasiyeti, Kabineden Alevi Açılımı, Alevilerin Tekke Talebi İçin Formül Bulundu, Davutoğlu Alevi Açılımını Açıklayacak, Alevi Dedesinden Davutoğlu’na Destek, Alevi Vatantaşlarımız İçin Çalıştaylar Yapıldı, Mehmet Görmez’den Alevi Dedelere Mektup, Alevi Açılımı İçin Düğmeye Basıldı, Cemevleri İçin Statü Sinyali, Alevi Çözümüne Ne Gezi Ne De IŞİD Engel Olamaz, Muharrem ayı vesilesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Alevilere verilen iftar tarihe geçti. Buna karşılık Yeni Şafak, İHD Hatay şubesinin Kesab raporunda “Alevileri katlettiği” ifade edilen Türkmen Dağı 2. Fetih Tümeni’nin komutanı Ebu Fadıl’la yaptığı röportajı manşetine taşımaktan da geri durmadı.
Köşe yazıları ve haberlerin tarihlerine bakıldığında giderek artan bir şekilde Alevilere yönelik çalışmalara başlanmasıyla ilgili bir talimat varmış izlenimi edinmemek bir hayli zor. Bunlar gibi Alevilere bir lütuf arz eden çalışmaların yanı sıra, yine Yeni Şafak’ta yer alan, Anadolu Ajansı Genel Müdürü Kemal Öztürk olduğu iddia edilen Ali Nur Kutlu imzası ile çıkan Nefretin Siyaseti köşe yazısı ve Star’da yer alan “Paralel çete Alevi liderlerini de dinlemiş” gibi daha “stratejik” haber çalışmaları da görmek mümkün.

Seçimlere yaklaşılırken hiç bir fırsatı kaçırmadan, her pası gole çevirmek için kendine rağmen elinden geleni yapan AKP son olarak Davutoğlu’nun daveti ile Dolmabahçe’de gerçekleşen akil insanlar toplantısı ile de “akil ağızlardan” bir alevi açılımı duyurmuştu.

Sonuç olarak, 2009 yerel seçimleri arifesinden bu yana kamu oyunda alevi açılımı olarak anılan ve ömrü ancak bir seçim dönemi kadar olan AKP’nin alevi politikaları bu defa Davutoğlu suretinde kendini gösteriyor. Sali günü yapılan grup toplantısının nerdeyse tamamında Alevilerden bahseden Davutoğlu, alevilere aleviliği öğrettiği konuşmasında seçim stratejilerinin de işaretini vermiş oldu. 12 yıllık AKP iktidarına bakıldığında, seçmenlerine Kılıçdaroğlu’nun alevi olduğu bilgisini ileten Erdoğan’dan, Madımak Davası’nın zaman aşımına uğratılması, Gezi Direnişinde öldürülen gençlerin alevilikleri üzerinden suçlanması, cem evlerinin camiler ile asimile edilmeye çalışılması, okullarda sünni islamın dayatılması, zorunlu din derslerinin inançsız, itikatsızların yanı sıra, “isyana meyilli alevi çocuklarının da” ihtiyaçlarına yönelik olduğu açıklamaları, yine Erdoğan’ın Soma maden faciası ardından “Soma’ya Alevileri taşıdılar” söylemi, 3. Köprüye Yavuz Sultan ismi verilmesi, Ebu Suud ile gurur duyulması, Arınç’ın “gerçek aleviler” ifadesi, cemevlerinin ibadethane olmadığı hatta “ucube” oldukları yönündeki açıklamalar gibi din temelli politika pratiklerine karşılık, seçim öncesi ucuz stratejiler ile Alevilere sığınan AKP, en büyük alevi abisi gibi davranarak oy toplama peşinde. AKP, son olarak Ağustos’ta gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde de yine bir alevi açılımından bahsetmiş ancak seçimler sonuçlandıktan sonra her zamanki gibi Alevileri ötekileştirmeye devam etmişti.

AKP’nin seçim dönemlerinde Alevi çalışmaları
2007 Genel Seçimleri ile Reha Çamuroğlu vekil yapıldı. İlk iş olarak da AKP adına iftarlara katıldı, “Alevi İftarları” tertip etti. İktidarın Alevilere yönelik çalışmalar yapılacağını duyuran ilk isimlerden oldu. Yol haritaları ve hükümetin alevi açılımı 2009 yerel seçimlerine kadar gündemde tutuldu. AKP seçimlerden %38.8 ile galip çıktı. Seçimlerin ardından Alevi Çalıştayları başladı, 2009 Haziran’ından 2010 Ocak ayına kadar toplam 7 çalıştay yapıldı. Çalıştaylara Maraş katliamı sanıklarından Ökkeş Şendiller de davet edildi. Çalıştayların yapılmaya başlandığı 2009’da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin Aleviler lehinde verdiği muhtelif kararlar bulunuyor, aynı zamanda AB uyum sürecinde Eğitim ve Kültür, Yargı ve Temel Haklar, Adalet, Özgürlük ve Güvenlik başlıkları dondurdu. Çalıştaylar iktidarın yandaş Alevi örgütleri kurma çabasının ötesine geçmiyor. 2014 Mayıs ayından itibaren iktidar medyası “Hükümet cephesinden radikal adımlar içeren Alevi açılımı” haberleri yapmaya başlarken 3 ay sonrasında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından açılım yine rafa kaldırıldı. Önümüzdeki ilk seçimin ise Haziran 2015’te yapılması planlanıyor. Seçimler öncesinde Kürt ve Alevi açılımları yine gündemde. Kolay gelsin.

 

 

Wikipedia’da AKP’nin boy gösterdiği seçimler

SEÇİM HARİTALARI

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s